سه‌شنبه 28 فروردین 1403

نگاهی بر پرسرعت ترین قطارهای دنیا

پرسرعت ترین قطارهای دنیا

از زمان اختراع لکوموتیو بخار در سال ۱۸۰۲، قطارها یک نیروی محرکه اجتماعی بوده‌اند. قطارهای بخار در اوج انقلاب صنعتی بریتانیا اختراع شدند و مزیتی بی‌نظیر در حمل و نقل انسان و کالا را در اختیار پادشاهی قرار دادند. این فناوری به سرعت در کل دنیا گسترش یافت و کشورهای دیگر اقدام به ساخت شبکه ریلی خود برای تسهیل رشد و تجارت کردند.

با این حال، تنها ساخت راه‌آهن‌های بیشتر برای کشورها کافی نبود، آن‌ها همچنین در تلاش بودند تا قطارهای پرسرعت‌تری بسازند. توکایدو شینکانسن یا قطار پرسرعت ژاپن، اولین سامانه قطار پرسرعت بود که در سال ۱۹۶۴ معرفی شد. سرعت این قطار به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید.

در ادامه برای معرفی پرسرعت‌ ترین قطارهای دنیا از داده‌های مجله  Travel and Leisure استفاده شده‌است.

پرسرعت‌ترین قطارهای دنیا متعلق به کدام کشورها هستند؟

ژاپن انقلاب قطارهای پرسرعت را به‌طور جدی آغاز کرد و هنوز هم در صدر جدول‌ها قرار دارد.

اگرچه سرعت قطارهای پرسرعت معمول این کشور شینکانسن N700A به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، توسعه قطارهای مغناطیسی مگلو (maglev) در ژاپن در حال شکستن رکورد سرعت قطارهای پرسرعت قبلی است.

” بخوانید: فناوری هایپرلوپ، تحولی بزرگ در صنعت حمل و نقل

در حقیقت، دو مورد از سریع‌ترین قطارهای دنیا از قطارهای مغناطیسی مگلو هستند که از دو سری مغناطیس برای بالا بردن قطار و جلو راندن آن بدون وجود اصطکاکی برای کاهش سرعت استفاده می‌کنند.

پرسرعت‌ترین قطارهای دنیاکشوررکورد سرعت
L0 Series Maglevژاپن۶۰۲ کیلومتر بر ساعت
CRRC Qingdao Sifang 2021 Maglevچین۶۰۰ کیلومتر بر ساعت
TGV POSفرانسه۵۷۵ کیلومتر بر ساعت
CRH380A Hexieچین۴۶۸ کیلومتر بر ساعت
Shanghai Maglevچین۴۳۱ کیلومتر بر ساعت
HEMU-430Xکره جنوبی۴۲۲ کیلومتر بر ساعت
Fuxing Hao CR400AFچین۴۱۸ کیلومتر بر ساعت
Frecciarossa 1000ایتالیا۳۹۴ کیلومتر بر ساعت

 

قطار پرسرعت سری‌ مگلو L0  ژاپن هنوز در دست تولید است، اما با سرعت ۶۰۲ کیلومتر بر ساعت پرسرعت‌ترین قطار دنیا بشمار می‌رود.

قطارهای پرسرعت چین از ژاپن پیشی می‌گیرند

ژاپن و چین در رقابت تنگاتنگی بر سر ساخت پرسرعت ترین قطارهای دنیا هستند. چین در حال حاضر طولانی‌ترین شبکه ریلی پرسرعت دنیا را دارد و در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های سنگینی بر روی زیرساخت‌های خود می‌باشد.

” بخوانید: راه‌اندازی پنجمین خط ریلی پرسرعت در چین

چین هم‌اکنون از حضور قطارهای مگلو شانگهای در ناوگان عملیاتی خود برخوردار است که مرکز شهر شانگهای را به فرودگاه بین‌المللی این شهر متصل می‌کند. این قطار با سرعت ثبت‌شده ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت، در جولای ۲۰۲۱ رونمایی شد.

از زمان رونمایی این قطار مگلو جدید تا هنگامی که وارد خط تولید کامل شد، به‌عنوان پرسرعت‌‌ترین قطار در دنیا معرفی شد. اما تا زمان بهره‌برداری عملیاتی، سرعت آزمایشی آن همچنان کمتر از سری‌ L0 بود.

چین دارای نیمی از ۸ قطار پرسرعت جهان است. با احتساب ژاپن و کره جنوبی، آسیا بخش عمده‌ای از شبکه‌های ریلی پرسرعت و همچنین رکورد سرعت را در اختیار دارد.

منبع:

visualcapitalist

اخبار مرتبط

دیدگاه بگذارید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید

آخرین مطالب