سه‌شنبه 28 فروردین 1403

معرفی انواع کوپلر در حمل‌و‌نقل ریلی

کوپلر چیست؟

کوپلر یا کوپلینگ، مجموعه‌هایی برای اتصال خودروهای ریلی می‌باشند.

در رام‌های مترو دو مدل کوپلر مختلف استفاده می شود: کوپلرهای اتوماتیک در هر دو انتهای رام (واگن‌های دارای کابین راننده) که اتصال با رام دیگر را ممکن می‌کنند، و کوپلرهای نیمه‌دائمی که اتصال دائمی بین واگن‌های تشکیل‌دهنده یک رام را امکان‌پذیر می‌کنند.

محل قرارگیری کوپلرهای خودکار و نیمه‌خودکار

سه نوع بسیار کلی از کوپلرها در راه‌آهن‌های سرتاسر دنیا وجود دارند:

  1. کوپلرهای دستی فقط با اتصالات مکانیکی، پنوماتیکی و الکتریکی دستی

کوپلر دستی

  1. کوپلرهای نیمه‌خودکار با اتصالات خودکار مکانیکی، اما اتصالات پنوماتیکی یا الکتریکی دستی.

کوپلر نیمه‌خودکار

کوپلر نیمه‌دائمی برای تضمین یک اتصال مکانیکی و پنوماتیکی بین واگن‌های مختلف سازنده یک رام طراحی شده‌است. جز در موارد اضطراری و قرار داشتن در یک کارگاه تعمیر و نگهداری، نیازی به جدا شدن این اتصالات نیست. کوپلینگ و جدا کردن کوپلرهای نیمه‌دائمی بصورت دستی انجام می‌شود و باید در زمان توقف واگن‌ها انجام شود.

کوپلر نیمه‌دائمی دارای یک مفصل لاستیکی-فلزی است که امکان حرکت نسبی بین واگن‌ها را فراهم می‌کند. این کوپلر به واگن‌ها اجازه می‌دهد تا در مقابل خمیدگی‌های افقی و عمودی و همچنین حرکات چرخشی مقاومت کنند. یکی از دو کوپلر بین واگن‌ها، مجهز به یک قطعه جذب‌کننده انرژی می باشد که تنش‌های ناشی از بدنه واگن را جذب می‌کند.

  1. کوپلرهای خودکار با اتصالات تمام خودکار مکانیکی، پنوماتیکی و الکتریکی.

کوپلر خودکار

کوپلر خودکار مسئول اتصال مکانیکی دو رام مترو، در سرعت پیشنهادی پنج کیلومتر بر ساعت و بدون نیاز به کمک دستی است. اتصال الکتریکی و پنوماتیکی رام‌ها بصورت خودکار و همزمان با کوپلینگ مکانیکی انجام می‌شوند. مدل خودکار به رام‌های متصل‌شده این امکان را می‌دهد تا در برابر خمیدگی‌های افقی و عمودی و همچنین حرکات چرخشی مقاومت کنند.

جدا شدن واحدها نیز خودکار صورت می‌گیرد. این اقدام از سمت راننده انجام می‌گیرد، البته در موارد اضطراری جداسازی می‌تواند بصورت دستی و توسط یک دستگیره جداکننده انجام شود. کوپلر خودکار همراه با یک دستگاه جذب‌کننده انرژی ارائه شده‌ که تحت ضربه‌های شدید فرو می‌ریزد و در نتیجه از فریم‌ واگن‌ها محافظت می‌کند.

منبع:

railsystem

اخبار مرتبط

دیدگاه بگذارید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید

آخرین مطالب