شنبه 23 تیر 1403

آذربایجان قصد دارد کریدور زنگزور را تا سال ۲۰۲۴ تکمیل کند

تکمیل  کریدور زنگزور تا سال ۲۰۲۴

آذربایجان قصد دارد تا سال 2024، سهم خود از کریدور زنگزور را تکمیل کند. بنابر اعلام رئیس جمهور آذربایجان، این کشور در حال حاضر ۴۰ درصد از خط ریلی و ۷۰ درصد از بزرگراه را در خاک خود تکمیل کرده و انتظار می‌رود ظرف دو سال پروژه به پایان برسد. تا دسامبر سال گذشته میلادی، کشورها بر سر اتصال چندوجهی که به منطقه آذربایجانی نخجوان متصل می‌شود، اختلاف داشتند. با این حال، از یک سال قبل، همه طرف‌ها در مورد اهمیت پیوند حمل و نقل به توافق رسیدند.

کریدور زنگزور

کریدور زنگزور از آذربایجان به نخجوان از طریق منطقه زنگیلان امتداد دارد. از آنجایی که نخجوان با ایران و ترکیه هم‌مرز است، جریان محموله‌های باری از شرق به غرب را تسهیل خواهد کرد. اما، انتظار می‌رود این پیوند مکمل کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب باشد که روسیه را به هند متصل می‌کند. ارمنستان با ایران ارتباط ریلی ندارد، اما نخجوان دارد. با وجود کریدور زنگزور، ترانزیت از طریق آذربایجان دیگر تنها گزینه نخواهد بود.

مسیر کریدور زنگزور

آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی، مشغول بازسازی خط ریلی هورادیز-آقبند است که تا مرز ارمنستان امتداد دارد. این خط ریلی به طول 110.4 کیلومتر است که باید در سال آینده تکمیل شود.

با این حال، برای داشتن یک کریدور کاملا فعال، تنها کارهای عمرانی کافی نیستند. هدف کریدور ایجاد یک اتصال یکپارچه است. برای تحقق این امر، باید رویه‌های مرزی کارآمد وجود داشته باشند. وقتی صحبت از گمرک به میان می‌آید، آذربایجان اصرار دارد که ارمنستان نباید مانند آنچه در کریدور لاچین اتفاق می‌افتد، هیچگونه کنترلی بر روی کالاها یا افراد اعمال کند.

منبع:

railfreight

اخبار مرتبط

دیدگاه بگذارید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید

آخرین مطالب